----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Iul 2008 19:26 ----------------------------------- @Dan Carstea cu 21 de ani intarziere da-mi voie sa te felicit pentru constructia acestui telescop.Sper ca nu te supar daca-mi dau cu parerea si-ti spun ce as face eu.In primul rand as trimite oglinda la evaluat,apoi functie de rezulat,as cere realuminizarea oglinzii sau retusarea si apoi re-aluminizarea ei.Intre timp,cu o termosuflanta care costa 60ron la Praktiker,as curata toata vopseaua veche ,slefuit,grunduit,revopsit-dar ,asa ,stilos.Apoi as face o montura Dobson din placaj multistrat,slefuit,baituit,lacuit, de ar sta ''dinozaurii''-n coada aia lor solzoasa.As reconditiona si montura ecuatoriala,pe care,in locul telescopului de 132mm as monta a masa pe care ,dupa chef-ca noi dinozaurii am facut si ceva chefuri la viata noastra,si nu ne vom schimba acum in pragul Eternitatii-as prinde mici lunete de camp mare ,monoculare,sau copyscope-uri... Apoi binoclul tau este ff frumos si linkul de mai jos ma face sa cred ca esti fericitul posesor al unui binoclu Vioigtlander. http://www.liveauctioneers.com/item/2453647 @OvidiuDanut sa-l folosesti sanatos.Te rog sa nu ma injuri,dar nu am putea scrie centrul ''reticulului tubului (sau dispozitivului) de colimare'' in loc de ''crosshair-ului sightubului''?Cheshire este un toponimic,este un frumos comitat din apropierea Manchesterului,unde este situat Observatorul de Radioastronomie Jodrell Bank,am fost acolo in 1999,te asigur ca se scrie cu litera mare. Un telescop de 20cm nu poate fi niciodata banal,te asteapta momente minunate sub cer.Nu te lasa cuprins de griji ,cat de precisa o fi oglinda,cat de echilibrata termic,o fi grosismentul optim oare...ca sa nu semeni cu acele persoane care nu fac sex salbatic pentru ca sa nu-si deranjeze coafura. Cu toata stima,si nu e doar o formula de politete,Mircea