----------------------------------- Nylas 12 Aug 2008 18:11 ----------------------------------- Stai jos pe un scaun comod. Trage aer de doua-trei ori adanc in piept. Inchide ochii. Repeta: "sunt calm, sunt linistit" de 7-8 ori. Mai trage de vreo doua-trei ori aer adanc in piept. Te-ai linistit? Atunci putem vorbi :) Ai zis la un moment dat ca nu vrei sa cheltuiesti mai mult de 600 euro. Dupa aia ne-ai aratat un instrument de 699 euro. 699 euro acolo, ca pana ajunge aici o mai fi costand ceva. Dupa aia ai inceput sa intrebi de accesorii. Trebuie sa stai putin, sa te linistesti si sa iei niste hotarari. Recomandarea mea este primul dobson pe care l-ai postat, vreo doua oculare (care cred ca vin cu el) si un barlow 2x. Dupa aia mai vedem noi. De la fotografia astro trebuie sa-ti iei gandul vreo cateva luni cel putin pana inveti ce-i cu cerul. Sau poti sa-ti iei de la inceput un telescop motorizat cu GOTO si un aparat foto. Apesi doar pe butoane si face el singur tot. Nu stiu care o sa fie hazul :? am spus din start fara GOTO ca mi se pare o tampenie, strica tot, la fel si cu astrofoto, am zis pe viitor nu acuma(pe viitor inseamna cateva luni pentru mine), si am aratat cel de 699 fiindca eu as da macar cu inca 150 in plus daca merita, dasta intrebam, da vreau sa stiu daca acesta poate fi transformat pe viitor pentru fotografiat. deci dintre cel de 699 si cel de 600 pana acuma e 2-0 pentru cel de 600. Deci se rezuma la cel de 699 si cel de 600.