----------------------------------- Claudiu 06 Oct 2008 17:28 Colimare neconventionala ----------------------------------- Dupa ce in aceasta vara, luneta mea de jucarie a reusit sa demonstreze cit de performanta este, am avut placerea sa-i fac citeva modificari care ar trebui sa o "aranjeze". Desi nu am intentia sa o folosesc pe post de instrument de astrofoto (cromatism ridicat si ceva sfericitate/astigmatism dar nimic necaracteristic unui acromat f/7) am tot incercat sa o colimez. Imaginea de stea prezenta inele de difractie caracteristice unui instrument cu sfericitate de ordinul 1/2w si am identificat ca problema este de la colimare. Dupa ce am pus mina pe un ocular cu care sa pot face operatia indoor, am incercat sa ajustez pozitia celulei cu lentilele prin adaugarea de saibe subtiri din tabla (cam 1/4mm) pe care le aveam de la un etrier de frina hidraulica. Constructia tubului insa nu permite ajustari, de-abia se monteaza fara distantieri. In final am reusit sa aduc cele doua reflexii ale dubletului aproape suprapuse, dar nu ajustind in fata, ci "ridicind" focuserul cu benzi de izolir/band (cam 5 straturi pe o parte a cremalierei si 3 pe cealalta) si acum nu mai are joc, se misca acceptabil de fin pentru focalizare vizuala si din cite am reusit sa testez ziua, imaginile sunt mai clare, mai contrastante.. Chiar a devenit foarte placut de utilizat. Si diagonala trebuia colimata, noroc ca are de unde a fi reglata si tot sistemul se apropie acum de modelul teoretic.. Care desi nu e exceptional, nu merita aruncat. Metoda asta cu "scotch" este ok daca are joc focuserul si daca altfel nu se poate colima obiectivul.. nu costa deloc si rezultatele sunt grozave :)