----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Oct 2008 12:33 ----------------------------------- Vineri 10 Octombrie am testat din nou telescopul catoptric inventat de Csillag Attila.Locul de observatie a fost langa blocul in care locuieste el astfel ca lumina Lunii aflata in prejma Primului Patrar ,combinata cu poluarea data de iluminatul stradal,a afectat observatiile.La Luna ,telescopul cu o apertura de 72 mm F/10 si un grosisment de aprox. 10x a dat rezultate chiar bune,rezultat de asteptat.Din faptul ca diametrul campului real al instrumentului este egal cu doua diametre selenare si avand in vedere grosismentul aflat intre 9x si 10x,am dedus ca ocularul -oglinda al acestui telescop are un camp vizual aparent de 9-10 grade.De asemenea ocularul-oglinda avand doar suruburi de colimare,deci fiind fix,pentru obtinerea imaginii trebuie sa deplasezi ochiul de-a lungul tubului.In afara de Luna am mai observat stele stralucitoare precum alfa Cyg,Altair,Vega si steaua multipla epsilon 1-2 din Lyra.Campul mic,lumina Lunii,tinerea instrumentului in mana si poluarea nu a permis observarea in voie a campurilor stelare bogate din Cygnus,unde in unele momente am observate fugitiv grupuri de stele slabe. Am tras urmatoarele concluzii,idei de optimizare: -folosirea unui mecanism de focalizare,de ex. de la un binoclu demontat,pentru deplasarea si deci focalizarea imaginii cu ocularul- oglinda -este necesara instalarea unei ''pupile'',a unei diafragme mobile ,a unei bonete,sau ''cupe'' cum i se spune pe aici ,care sa permita asezarea corecta a ochiului observatorului in fasciculul emergent si care sa protejeze fasciculul contra poluarii luminoase -un parasolar care sa ''imbrace'' si ocularul-oglinda va fi de ajutor -este necesar un cautator dioptru,gen ''catare de arma'', cum are telescopul meu Newton de 72mm F/11 -de asemenea acesta nu este un instrument de mana,pe viitor trebuie sa-l asezam pe o montura azimutala. La linkul de mai jos,deci pe Stellafane Links Page,la ''Unobstructed telescopes'',''Other designes'',il veti gasi sub numele de ''Attila's All-Mirror TCT'',evident nu datorita aperturii si nici executiei ci datorita solutiei optice originale,fiind deci primul telescop din Romania citat pe Mecca ATM-ului mondial. http://stellafane.org/misc/links.html Stima,Mircea