----------------------------------- Laurentiu 30 Oct 2008 10:24 ----------------------------------- Un ventilator montat pe tub, lateral fata de oglinda principala, cred ca iti va fi util. Condensul apare pentru ca temperatura oglinzii scade SUB temperatura mediului ambiant. Ventilatorul sufla pe oglinda aer la temperatura mediului astfel ca oglinda se va incalzi pana la aceasta temperatura. Ideea cu nichelina pusa langa optica am mai vazut-o la un amic care a instalat un astfel de incalzitor pe tub, in jurul placii corectoare a unui Schmidt-Newton. Dar nici vorba de incalzit la 40-50 grade Celsius - mi se pare enorm - incalzirea era insesizabila, daca atingeam cu mana firul de nichelina abia daca puteam ghici ca se incalzeste. Poate ca este si o problema de calcul al lungimii firului - daca l-ai facut prea scurt incearca sa-l alimentezi la o tensiune mai mica (ideea cu reostatul mi se pare buna in sensul asta). Numai ca eu iti recomand mai degraba ideea cu ventilatorul lateral - am testat-o personal pe telescopul meu de 200 mm f/6 si functioneaza perfect (si in cazul acesta merita sa instalezi un potentiometru care sa varieze tensiunea de alimentare astfel incat sa poata sufla aer la viteze diferite).