
-----------------------------------
gsk
01 Noi 2008 12:34


-----------------------------------
imi puteti explica de ce nu as fi putut vedea intreaga galaxie ci doar nucleul ei?
si de ce cu un binoclu s-ar vedea mai bine?
cand spun intreaga galaxie ma refer la ceva asemenator:
http://www.astrolab.be/astroref/dodi/galaxies/m31gc%5B1%5D.jpg


ma gandesc ca: - in cazul in care telescopul acesta apropie prea mult, iar binoclul suficient de putin (nu stiu daca ma exprim bine...) - folosesti un ocular potrivit.

iar raman cu semne de intrebare  :?

LE- e gresit spus: "nu au fost in stare sa-mi arate nu mai stiu ce" - cel care se ocupa de telescop a avut aceasta intentie dar nu a mai fost timp.
