----------------------------------- Laurentiu 11 Noi 2008 12:31 ----------------------------------- Hai sa "ma bag si eu in seama" putin. In pozele atasate puteti vedea doua dintre instrumentele pe care le-am construit eu (mai putin optica - la asa ceva nu ma bag inca). Primul este un telescop Dobson de 200 mm f/6 din teava PVC (l-ati mai vazut pe aici, pe forum), construit prin 2003, acum in prin proces de transformare (sau "reconstructie") absolut necesara pentru eliminarea greutatii excesive (am schimbat teava PVC care - cu tot cu "cutia" mare si patratoasa in care salasluieste - cantareste vreo 20 kg cu o alta din inox care trage la cantar doar 3-4 kg; am schimbat bariletul oglinzii primare - initial facut din material placaj de 12 mm foarte solid dar foarte greu - cu un altul din aluminiu, aerisit si foarte usor). Telescopul are si un cautator de 11x50 mm construit tot de mine din piese recuperate dintr-un binoclu. Foarte curand voi avea si primele imagini cu acest instrument, in noua lui forma. Al 2-lea instrument este o luneta dublet acromat de 60 mm f/15, recent construita pentru a fi folosita in astrofotografie, la ghidaj. Poreclita "Viespea" :D