----------------------------------- Mircea Pteancu 12 Noi 2008 19:46 ----------------------------------- TaviF, m-am uitat de mai multe ori la cele peste 50 de poze postate de tine ,nu-mi amintesc in graba adresa de pe internet unde le ai stocate.Foarte interesante.Tare te-as ruga sa pui si aici poza cu montura de testare a opticii Dall-Kircham,am vazut ca ai poze si cu un mic Newtonian in montura azimutala in furca.Ocularul RKE era pe telescopul Newton de 150mm?Am remarcat ,si admirat,faptul ca ai observator cu cupola.Din cate stiu eu,numai tu si Nicu Reinholz ati reusit sa ajungeti asa de departe. Fiind unul dintre mosii de pe aceasta lista imi permit sa va felicit pe toti pentru constructiile realizate pana acum.Ieri a fost o zi deosebita,aniversara in viata personala,iar pozele pe care le-au postat TaviF, Erwin,Laurentiu,Mitu Catalin mi-au facut o mare bucurie. Multumesc tuturor care pana acum au contribuit la acest interesant topic deschis de Ovidiu Danut.Ii rog sa completeze in continuare cu alte poze si informatii atat pe cei care deja au postat ,cat ,mai ales, pe cei care inca nu au postat nimic despre instrumentele lor. Scopul final este un pictorial al telescoapelor din Romania,propus de neox,cu comentarii atat in limba romana cat si in engleza,pictorial pe care o sa-l afisam aparte si pe care sa-l includem in ''ATM web-ring'' si in acest fel sa devenim cunoscuti pe plan mondial.Aceasta este propunerea mea,admin stie si ''daca'' si ''cum'' se poate face asta.Nu suntem si nici nu trebuie sa fim ''cei mai mari'' si nici ''cei mai tari''.Trebuie doar sa existam,sa construim telescoape,sa observam Cerul.Si sa impartasim altora experientele noastre,ceea ce vom face prin pictorial,prin intrarea in acel web-ring!Mircea PS:trebuie sa precizez ca eu nu zic ca nu existam,ca nu construim,ca nu observam.Doar ca o facem asa ,mai transparent....