----------------------------------- Mircea Pteancu 21 Dec 2008 17:24 ----------------------------------- Sa nu te superi Marius,dupa cum s-a observat ,probabil,eu sunt un fel de ''taica Terezia'' al instrumentelor mici,sau vechi,sau demodate.Am profitat de ocazie pentru a aminti despre ocularele de mare putere ale lui Herschel si care constau in mici sfere de sticla carora li se slefuia o aplatisare plana.Pentru sticla obisnuita ,distanta focala a unei asemenea lentile este :F=2r.Adica ,daca diametrul este de 2mm,distanta focala este si ea de 2mm.Intamplator am vreo doua-trei sute de asemenea sfere si intreb daca s-ar afla printre colegii de forum vreun binevoitor care ar vrea sa le finiseze,suprafata sferelor fiind cu defecte.Ar fi nevoie de slefuire cu abraziv #800 si apoi polisare.Atat polisarea cat si slefuirea s-ar putea face intr-o amprenta sferica realizata in smoala,in capul unui ax rotitor si toata operatia ar dura cateva minute per bucata.Si ne-am umple de oculare foarte puternice,ce-i drept cu camp doar de vreo 25-30 grade daca prevedem o diafragma de camp de 0,33F.In intelepciunea mea,eu mi-am aruncat axul la gunoi acum vreo trei ani,manual nu se poate face operatia.Mircea