----------------------------------- Alex Gaina 23 Dec 2008 20:46 ANUAUL ASTRONOMIC-2008 (REPLAY DOAR DE LA TIBERIU OPROIU) ----------------------------------- Vreau sa-i multumesc D-lui Tiberiu Oproiu pentru amabilitatea cu care mi-a trimis ultima editie a Anuarului: Bun de tipar 14:05:2008 Format 16/61x1986, ISBN 978-973-27-1651-9, ISSN 0256-5277, autori Petre Popescu, Octavian Badescu si Alina Nedelcu, atata doar, ca-l asteptam pe cel pentru anul 2009. Pe mine, D-le Oproiu, nu ma intereseaza istoria! Vreau sa atentionez, ca un Anuar pentru Anul 2008 trebuia sa apara la sfarsitul anului 2007, respectiv un anuar pentru 2009 e normal sa apara in chioscuri la sfarsitul anului 2008, deci trebuia sa fie trimis la tipografie in mai 2008. Astfel, daca doriti sa-mi trimiteti Anuarul pentru 2009 eu i-l voi astepta, dar asi fi dorit sa sa tina cont de acele observatii, pe care le-am facut anterior. Oricum, in colectie nu-l aveam, astfel ca trebuie sa mentionez urmatoarele: 1) Asi dori sa se citeze la pag. 8 a Anuarului lucrarea: Seidelmann, P. Keneth, Numerical values of the constants of the Joint Rep., of the Working groups of IAU comission 4, Celestial mechanics, 16, 1997 Sept, p. 165-177 2) Asi dori sa se corecteze gafele de la pagina 61, mentionate anterior: Volumul Lunii nu poate sa fie de 2,199X10^16 km^3. Aceasta ar corespunde unei raze de ordinul 10^(5,6) km. 3) La aceeasi pagina: Raza Lunii 1738,0 km poate sa fie aproximativ egala cu 3/11 din Raza terestra ecuatoriala! Articolul inserat : PROTEL-telescopul robotic pentru observatii astronomice in zonele polare la paginile: 202- 213 este interesant mai ales pentru ca ne relateaza despre o realizare frumoasa tehnologica romaneasca - telescopul OGS Ritchey-Chretien de 14.25 inches, f/8 . Este captivant articolul , iar relizarea este curajoasa, dar: 4) Punctul pe harta de la Fig.2 (p.204) ce reprezinta locul plasarii statiunii antarctice are latitudine mai mare de 70 de grade (in locul celei din text). Probabil acest punct trebuie deplasat putin spre dreapta pe figura. In afara de aceasta. 5) Nu prea inteleg cum un telescop optic poate fi utilizat pentru detectarea exploziilor de radiatie gamma? (vezi. p. 205, randul 2 de jos). Da doamne, sa ne descurcam cu asteroizii si cometele! In rest nu am observatii. Nu stiu, daca este cel mai potrivit loc pentru asemenea discutii, dar nu tocmai datorita D-stra am ajuns pe acest site? Credeti, ca pot stavili puzderia de "astronomi geniali", aidoma lui Alex Ionescu-Pallas, pe care o aveti in tara? Si care se prezinta regulat la acest site? Poate ma mai ajutati si D-stra si D-l Petre Popescu si, de ce nu, ceilalti fosti activisti PCR de la Institutului Astronomic Roman, inclusiv cei din directia actuala? Ma gandesc, ca aici D-l Ionescu -Pallas va gasi o colectie impresionanta de asemanari cu fiul sau. Vreau sa fac si o sugestie celor de la Institutul astronomic: Aici se pot gasi si lucrari bune. Mai ales este foarte reusit albumul de fotografii. Este mai bun decat in Anuar si, evident, mai bun decat in orice publicatie a Institutului Astronomic Roman. Nu cred, ca cineva, dintre astronomii profesionisti reuseste sa prezinte la fel de calitativ imaginile captate. Dar... Avem si atatea comentarii si articole de prisos.... sau pur si simplu aberante. Nu sunt medic psihiatru, dar sa stiti, ca paranoici se gasec si in Republica Moldova si la Moscova. Am avut chiar un coleg la Universitatea din Moscova paranoic. A absolvit cu succes, insa nu are nici o publicatie. In ceea ce priveste comunizmul, romanii i-au intrecut pe toti cei din fostele tari comuniste: Au fost 18% din populatie, in timp ce in Rusia - doar 7%. Cer scuze pentru devierea de la tema. Este nevoie de moderatori profesionisti! ASTFEL, va doresc un Craciun fericit, multa sanatate si mult succes in combaterea si a comunizmului si a paranoiei!