----------------------------------- Alex Gaina 25 Dec 2008 18:42 LA MULTI ANI (No REPLAY) (biografiile si informatica) ----------------------------------- Sunt in mare masura de acord cu cele spuse. Totusi eu am insistat asupra exactitatii anuarului. Cred, ca cei de la Institutul Astronomic ar trebui sa faca corectarile de rigoare. Va doresc tuturor un Craciun fericit si L a multi ani! . In acelasi timp, vreau sa doresc tuturor sa se calauzeasca de principiul: Sa scriem mai putin dar cat se poate de chibzuit. Adica sa alegem cuvantul potrivit si sa-l plasam la locul potrivit. Multa tenacitate in atingerea unor performante in anume directii inguste de cercetare. Nu trebuie sa va dispresati atientia spre toate cele ce tin de astronomie. Exista domenii de activitate ingusta, care cer solutii de profunzime. Totodata, nu este cazul sa neglijam particparea unor astronomi deja consacrati. Mie imi este greu sa apreciez la justa valoare tot ce doriti sa faceti, toate problemele, pe care la abordati, mai ales, intrucat domeniul meu este departe de astronomia clasica. Eu sunt fizician relativist. De aici si pana la slefuirea lentilelor este o distanta mare. Subiectul, pe care l-am abordat aici ar putea fi lesne pentru domnul N.I. Ionescu-Pallas de la Bucuresti, fizician de clasa foarte buna, din nefericire cu unele neajunsuri, despre care am vorbit. Iata, ca tocmai, aveam in geanta Suplimentul Nr. 1 al Curierului de fizica Nr1/1998, in care Domnul Ionescu-Pallas ne da biografiile a 26 de fizicieni de vaza din Romania (vol.1) precum urmeaza: Bacaloglu, 1, 0,0 Farkas, 0,0,0 Hepites, 9,0, 13 Negreanu, 0, 0, 0 Bungeteanu, 0, 0, 0 Miculescu, 0,0,0 Hurmuzescu, 0,2,1 Donici (astronomul), 14,0, 2 Maior,0, 4, 1 Otetelisanu,0, 0, 0 Demetrescu (astronomul), 11, 0, 0 Badarau, 2,0, 0 Procopiu,4,0,1 Athanasiu, 0, 0,0 Marian, 0,0,3 Hulubei, 19, 0, 1 Proca, 0, 20,3 Vencov, 0, 0, 0 Theodor Ionescu, 9,0, 0 Aurel Ionescu, 1, 0, 1 Manu, 0, 0,0 Herovanu, 1,0, 0 Agarbiceanu, 4, 0, 2 Titeica, 5,8, 1 Auslander, 15, 0, 0 Ciorascu, 0, 0, 0 Indata dupa Nume am dat numarul de intrari(articole, carti) la bazele de date ADS NASA, JAHRBUCH fur Mathematik, LIBRARY of CONGRESS Dintre acestia i-mi sunt foarte apropiati Serban Titeica si Alexandru Proca. Fiind student la anul IY la Moscova (1974-75) am gasit in biblioteca facultatii de fizica manualul de mecanica cuantica a lui Titeica si regret, ca pana in prezent nu-l am in colectia de carti. Il gasesc doar la biblioteca. In ceea ce priveste Alexandru Proca, acest fizician era foarte cunoscut la Moscova, datorita ecuatiei pentru particula vectoriala (Ecuatia Proca, rusii puneau accentul pe a), pe care a scris-o. Evident, ca Proca nu a fost comunsit, la fel ca si Donici, la fel cum este evident, ca din contactele intense ale lui Horia Hulbei cu Frederik Joliot si Centrul Nuclear de la Dubna a rezultat carnetul de membru PCR. Dar, poate nu am dreptate? La fel, banuiesc ca si Demetrescu a fost membru PCR. Oricum, este interesant cine dintre cei de mai sus, care la anul 1921 mai erau in viata, a fost membru PSR, PSDR, PMR, PCR? Desi in aceasta lista nu il gasim pe Nadolschi, nu stiu de ce banuiesc, ca a avut conflicte cu comunistii. Evident, nu ma intereseaza acest lucru cu scopul unor persecutii, dar si printre comunisti au fost militanti si carieristi. Pentru primii carnetul de partid era mai important decat fizica (astronomia), pentru ceilalti, carnetul de partid era un mijloc de a face cariera. Cate odata putea sa serveasca si drept pavaza, contra unor anumite atacuri nefondate. Este interesant, ca dictionarul Enciclopedic Sovietic spune clar, cine dintre fizicienii sovietici au fost membri PCUS, in timp ce Dictionarul Enciclopedic Roman (red. Athanasie Joja) nu furnizeaza asemenea informatii. Doar nu neaparat toti fizicienii din Romania au fost membri PCR. Eu personal apreceiz valoarea fizicianului dupa volumul de lucru facut Numar de publicatii si coli de tipar / (de impartit) la numar de coautori. Aceasta se refera la teoreticieni, in timp ce la exepriment ar fi vorba de numarul de instrumente (instalatii experimentale realizate)/ capita. Ca completare a acestei note, voi mentiona, ca informatica ramane un domeniu prioritar. Intr-adevar, este oare important sa cunoastem biografiiile lui Negreanu, Bungeteanu, Miculescu, Otetelisanu, Athanasiu, Vencov, Manu, Ciorascu sau e mult mai important, ca Bazele de date si biblioteca mentionata mai sus sa aiba( de ce nu?) bibliografia completa a fizicianului (autorului) respectiv? Se pare, ca Proca, Donici, Hulubei, Titeica, Auslander sunt cei mai cunoscuti fizicieni (astronomi) romani pe plan international. Dar nici acestia nu sunt foarte cunoscuti, intrucat numarul de intrari (lucrari) ale lor in bazele de date amintite este mic in comparatie cu numarul de lucrari ale fizicienilor din Vest, ba chiar si a unor fizicieni tineri. Nu m-am referit aici la datele de la Biblioteca Nationala a Romaniei, intrucat catalagul electronic al acestei biblioteci a fost lansat abia acum recent. Inca odata repet este foarte si foarte important, ba chiar si interesant, sa avem bibliografii complete cu (In special) lucraile originale ale fizicienilor. O lucrare originala, adica o mentiune a unei lucrari originale, este mai importanta decat un eseu istoric sau una de natura biografica. Va doresc inca odata un Craciun fericit si la Multi ani! Acest mesaj a fost continuat de primul mesaj al topicului „