----------------------------------- mihai3 05 Ian 2009 16:20 Calitatea instrumentelor ----------------------------------- Buna ziua. Sunt novice in domeniul astronomiei sau in acela al opticii, insa imi doresc in viitor sa ma ocup de observatii astronomice, ca amator. Am avut ocazia sa privesc prin 6 instrumente diferite (2 lunete, 2 tel. Newton, 2 catadioptrice) la diferite obiecte: Luna, Saturn, Jupiter si nebuloasa din Orion. Impresiile au fost foarte diferite. Luna se vedea rezonabil cam in toate instrumentele, insa nu pot spune ca mi-au placut foarte mult imaginile celelalte. Printr-o luneta skywatcher de 8 cm imaginea lui saturn mi s-a parut mai clara decat cea din intrumentele mai mari prin care am privit. Dupa ce am citit mai multe, mi-am dat seama ca diferentele pot fi atribuite multor factori afara de cei constructivi (conditiile atmosferice, luminile parazite, factori de marire diferiti etc). In plus senzatiile mele pot fi subiective deoarece, observatiile au fost facute la momente istorice diferite. Totusi trebuie ca si calitatea intrinseca a opticii a avut un rol important si asa ajung in sfarsit la intrebarile pe care doream de fapt sa le pun: 1.Exista metode simple, la indemana amatorului, de a testa calitatea instrumentului? 2.Exista aparate, dispozitive, care sa poata fi fabricate (sau eventual cumparate) cu care sa se poata evalua calitatea? 3.Exista cineva prin acest forum care ar putea face niste verificari mai elaborate a calitatii unui instrument (contra cost desigur). Va multumesc.