----------------------------------- valy 06 Ian 2009 16:27 ----------------------------------- E ca si cum ai zice "nu-mi fac analizele ca poate rezulta ca-s bolnav" :P Nu-i chiar asa: - sunt oameni care s-au imbolnavit facand analize - sunt oameni care s-au imbolnavind incercand sa se trateze in urma bolilor descoperite la analize - sunt si oameni care s-au insanatosit facand analizele la timp - sunt oameni bolnavi ale caror analize ies perfect Deci problema e complexa si are multe aspecte. E drept, testele optice pot dezamagi. De aceea, daca te temi, poti alege sa nu le faci :lol: Eu cred ca toate testele dezamagesc, nu exista optica perfecta. Testul in sine nu ajuta cu nimic, eventual te poate dezamagi..si efectul placebo poate functiona in rau de data asta: "acum ca stiu ca telescopul meu nu a iesit bine in nus'ce test parca parca se vede mai prost...foarte prost chiar". Vorbesc din punctul de vedere al anatorului si foarte amatorului. Avand in vedere ca firmele care importa nu permit testarea produselor inainte de cumparare iar producatorii nu prea scriu specificatiile pe bune ale fiecarui exemplar..ci doar cele teoretice, singurul avantaj al testarii este ca sa impartasim concluziile colegilor forumisti, ca sa-si faca o idee inainte de cumparare. Cei cu spirit mai practic pot lua si masurile cuvenite in cazuri de rezultate nu prea multumitoare. Am frunzarit putin cartea postata de Laurentiu si se pare ca explica si modalitatile de corectare a problemelor aparute in teste...which is good...parerea mea... :shock: