----------------------------------- mihai3 06 Ian 2009 20:41 ----------------------------------- Multumesc de sfaturile si parerile date. Ce bine ar fi fost sa fie un aparat - asa ca un subler sa zicem - masori o chestie si stii sigur ca aia e dimensiunea. Adica sa faca cineva o scara a calitatilor si aparatul miraculos sa zica numarul. Din ce am mai citit intre timp se pare ca sunt o gramada de "numere" de astea diferite, care fiecare exprima in felul sau un grad de calitate. Si o gramada de aparate care zic si ele povestile lor ce trebuie sa stii cum sa le "citesti": colimatoare, oculare Ronchi, interferometre samd. Am inceput sa citesc si cartea aceea din link. Autorul da pe undeva o lista de probleme optice impartita in 3 categorii: defecte specifice sistemului optic, probleme reparabile si erorile pe sticla. In cazul 1 si 3 nu se poate face nimic. Chiar si asa testul stelar (asa se traduce?) e important daca poate detecta nealinieri, descentrari etc. Insa trebuie sa marturisesc ca pentru ochiul meu de nou-venit, pozele acelea cu inelele de difractie imi par cam toate la fel :wink:. Adica e nevoie de experienta - cum zicea dragos.n