----------------------------------- Sorin Sfartz 07 Ian 2009 10:54 ----------------------------------- Imi cer scuze pentru ambiguitati. Instrumentul este un Alter 703 de la Intes cu apertura de cca 180 mm si f/10. Am incercat testul pentru ca am citit ca se poate face pe orice fel de telescop. Dar aveti dreptate, e nevoie de rabdare. Nu ma sperie lucrul asta. Dimpotriva, sunt hotarat sa invat mai multe. :D Da. Am realizat repede si eu ca fara o montura ecuatoriala e frustrant sa incerci asa ceva. Ocularul cu care am incercat testul are 8 mm si din cate am citit pentru telescopul asta, era mai bun unul de 10 mm. Oricum chiar si la 180x probabil imaginea ar fi zbughit-o repede din camp. Referitor la astigmatismul meu. E dificil de privit cu ochelarii. Se ingusteaza mult campul vizual. Trebuie sa fac totusi niste comparatii cu cineva care vede bine, caci in perioadele cand uit sa port ochelarii, parca creierul face totusi niste corectii, caci sunt inca capabil sa apreciez destul de bine proportiile relative ale obiectelor pe x si y (zic eu :shock: ).