----------------------------------- Mircea Pteancu 29 Mar 2009 13:26 ----------------------------------- Exista o clasificare a imaginilor din reflectoare dupa gradul de prezenta a aberatiei de coma,clasa A o reprezinta imaginea cu coma inobservabila,la clasa D coma clar observabila.Nici vorba ca un telscop de F/5 sa aiba un camp al imaginilor lipsite de coma ,deci clasa A,de 25mm.Diametrul liniar,in mm, este constant functie de F/D dar unghiular ,valoarea acestui camp depinde implicit de diametrul oglinzii principale. Pentru intrebarea ta,diametrii campurilor A,B,C exprimati in mm. 203mm (8'') f/6; 1200mm ; A 5mm /B 20mm /C 35mm 254mm (10''); f/4.8 (mai exact f/4.72); 1200mm ; A 2,4/B 14 /C 24 305mm (12''); f/5; 1500mm ; A 2,5 /B 15 /C 25 A-Coma nu este detectabila in limita de rezolutie a oglinzii B-Coma putin vizibila,imagine excelenta C-Coma este vizibila dar nu deranjeaza (pe toata lumea,pe unii insa da,de aceea au aparut corectoarele de coma) D-Coma este puternic vizibila si deranjanta,in unele aplicatii totusi se foloseste si acea parte a imaginii (RFT fara corector de coma). Am citat din excelentul manual ,,Newtonian Notes'' de Peter Francis ,editat de Kenneth Novak,1976,1979 din care detin un exemplar hard-copy datorita amabilitatii profesorului Virgil Munteanu din Satu Mare. De pe Internet se poate descarca,sub forma de pdf, ''Cassegrain Notes'' editat tot de Kenneth Novak,1974,1976,1978 cu contributii de acelasi Peter Francis.Ceea ce eu am si facut.Mircea