----------------------------------- Mircea Pteancu 03 Mai 2009 12:18 ----------------------------------- Nu am spus nimic despre ''maretia'' aperturilor mici,am ceva de spus despre iluziile desarte.''Cel mai bun instrument este cel care este cel mai des folosit'',ma indoiesc ca un mamut de 1 metru diametru este acela.Si in nici un caz de pe balcon sau din curtea casei.Daca vreodata voi avea ocazia,am sa observ cu placere printr-un mare instrument dar nu voi lua imprumut de la banca pentru a face un asemenea ''pelerinaj''. Conditiile de astroclimat din oras rareori permit observatii la limita teoretica prin telescoape mici darmite prin telescoape mari.Cu cat este mai mare telescopul cu atat ai tendinta sa-l folosesti mai rar. (Urmeaza o remarca rautacioasa :evil: .Sunt deja sute de telescoape de 10 inch si 12 inch in Romania,multi din posesorii lor sunt pe aceasta lista.Ma indoiesc ca se obosesc sa le foloseasca daca le-a fost lene sa apese de zece ori pe tastele sondajului ref. la instrumentele din dotare,cinste exceptiilor.Multe din aceste telescoape isi dorm deja somnul de veci!Mie mi se falfaie,nu sunt banii mei,de ce sa ne oprim cu discutia la oglinda de un metru,exista si cifre mai mari :idea: ). Ref. la performantele obiectivelor mari,iata mai jos opinia lui Mel Bartels, dintr-o discutie similara de pe ATMList.Sublinierile imi apartin.Va invit sa folositi al doilea link,eu unul nu as depasi nicicum limitele acestui ''mic'' telescop Swayze de 18 inch F/3,5.(N-a fost frumos din partea voastra,ma faceti sa fac confesii ''intime'').Mircea Is it possible to see color in nebula with a 14" or > 16" telescope? That would be impressive as I have never > seen color in deep sky objects before. >From the optimum detection magnification graphs, it appears that 16 inches of aperture is at the tradeoff point. Diminishing returns set in for larger apertures. Of course, for those objects not visible in a 16 inch scope... http://www.bbastrodesigns.com/dnld/odm.zip This could be the basis for so many scopes being 16 inches in aperture. Witness last year's Oregon Star Party Walkabout where the average scope size was a 16 inch. http://www.bbastrodesigns.com/osp08/osp08walkabout.html Color is illusive in 40 inch scopes. Mel Bartels