----------------------------------- Ovidiu M. 04 Mai 2009 20:06 Despre Skywatcher 102/500 AZ! ----------------------------------- Salut! M-am gandit mult si bine la balanta avantaje/dezavantaje in cazul meu particular si vreau sa trec de la dobson la un refractor scurt pentru campuri vizuale largi. Cautand pe net m-am oprit la acesta: http://www.astroshop.ro/Lunete_Skywatcher-FH-Refractor-102--500-AZ3_prd345.html Credeti ca se preteaza onorabil la observatii vizuale acest model? Ce dezavantaje are? Daca vreti sa-mi dati o mana de ajutor va rog sa va referiti strict la acest model sau la altele similare ca apertura si focala. Vreau un refractor scurt pt vizuale largi si portabilitate. Sunt nevoit sa fac acest compromis pt urmatoarele motive: 1) Am ocazia sa ies de 2-3 ori pe luna la ceruri mai negre insa situatia de e asa natura ca nu pot lua dobul (prea mare); 2)Vreau campuri vizuale foarte mari; 3)Acasa am scos dobul f rar din cauza marimii si greutatii lui; 4)Vreau sa-l folosesc si ziua la observatii terestre.