----------------------------------- zoth 05 Mai 2009 13:48 ----------------------------------- Salut Danut, Daca vrei un instrument de camp mare si luminos, un refractor scurt este o alegere potrivita in cazul in care il folosesti numai pentru ce a fost gandit el, adica pentru observatii DS. In nici un caz sa nu-ti inchipui ca e un instrument universal cu care sa faci orice fel de observatii (terestre, planetare). In sensul asta reviewul de mai sus mi se pare cosmetizat in exces, lucru despre care i-am atras atentia autorului la vremea respectiva. Eu am un Skywatcher 120 ST si din experienta pe care o am cu el pot sa-ti spun urmatoarele: - este un instrument foarte luminos, compact si cu transportabilitate buna. - optica as caracteriza-o de nivel mediu iar mecanica robusta si diafragmarea foarte buna. - un punct slab ar fi focuserul RP care trebuie schimbat cu un Crayford. - un alt punct slab ar fi nivelul ridicat de CA, lucru ce mie nu-mi permite observatii terestre decat pana la cel mult 60x si observatii lunare cam tot pana la acelasi grosisment. - pentru a putea folosi grosismente mai mari atat in modul terestru cat si planetar e nevoie de filtre adecvate. - un alt aspect ar fi ca cere oculare bune, ca de altfel orice telescop cu raport focal mic. - pentru observatii DS este intradevar un instrument fascinant, nu cred ca am sa pot uita usor observatiile din seara de 7 ianuarie cand am vazut Luna si Pleiadele impreuna in acelasi camp (2,8 grade) intr-un ocular Plossl de 32mm. Daca mai ai intrebari sau nelamuriri le putem discuta.