----------------------------------- Ovidiu M. 05 Mai 2009 19:29 ----------------------------------- Ok, in primul rand as vrea sa ma lamureasca cineva exact cate kilograme are cel 102/500 si cate are cel 120/600. Pentru ca informatiile de pe skywatcher.ro, astroshop.ro si cele din review-ul respectiv sunt contradictorii. Pe skywatcher.ro cel 120/600 ar avea vreo 20kg impreuna cu AZ3!!! Pe astroshop.ro ar avea 10 kg doar OTA! In alte parti ar avea 5 kg... Si despre 102/500 tot numai info contradictorii sunt. Raspunsul este relevant pentru mine deoarece daca nu ar depasi un 11-12 kg cu tot cu montura as mai pune ceva si l-as lua pe cel 120/600 pentru extraapertura. Pe langa factorul portabilitate, tocmai la asta ma gandeam si eu, ca daca tot nu reusesc sa vad un DS decent din oras cu Dobul, macar sa am parte de fascinatia campurilor largi si sa vad si eu roiuri de stele, Pleiadele si altele intr-o imagine de ansamblu. Spuneai ca peste 60x la terestre si Luna este CA mult... Totusi cat de mult este? Chiar nu se mai poate observa deloc? La planete se vede totusi ceva nu? Un Saturn, Jupiter...? ForeverMan tu ai ceva cu mine sigur... Imi esti vrajmas! :lol: Pai de unde sa iau omule 600 de euro pentru Nagler de 31mm? Vrei sa ma lasi fara un rinichi? :lol: Sa spunem ca nu ar fi asta, insa imi trebuie ceva mult mai portabil decat dobsonul. Mersi!