----------------------------------- valy 07 Mai 2009 21:48 ----------------------------------- Nu vi se pare ca titlul topicului "refractor bun " e un pleonasm! :D E pleonasm in sensul ca un refractor nu e bun sau ca un refractor e intotdeauna bun? Salut, pentru ce vrei instrumentul? De aici pleaca totul. Numai bine! Cateva motive: - ceva cu o lucratura mecanica buna (un exemplu: daca pun aparatul foto prin barlow...tot angrenajul asa prelungit atarna si se descentreaza axa optica; pun un ocular sau un colimator in ocular, au toate joc - juma de mm...suficient sa-mi devieze raza laser cu cativa centimetri) - sa nu prea depinda de curenti de aer, nu necesita aclimatizare sau colimare - pot sa-l iau dupa mine in deplasari cand spatiun nu este atat de generos (pana aici oarecum repar dezavantajele unui newton mare) - vreau sa-l folosec si pe timp de zi la fotografie terestra (pasari, avioane, si alte astfel de distactii) - am nevoie de inca un telescop/luneta pentru autoguiding Pentru toate astea cam este nevoie de o focala mai lunga, de o calitate mai buna a opticii, de lipsa de aberatii cromatice...mai ales in cazul contrastelor puternice asa cum e cazul observatiilor/pozelor la lumina zilei, de un f/5-f/7 ca sa am timpi de expunere relativ mici, sa imi confirme focusul.