----------------------------------- Doru Dragan 27 Mai 2009 17:16 ----------------------------------- Cu tot respectul ;), in ce consta experienta personala :? Ai fost la Mt. Wilson sau ... macar la Pic du Midi :roll: ? Ai facut observatii personal prin marile telescoape? Ne poti spune cam cum se vede? Sau macar ai vazut pe cineva facand asemenea observatii? Eu unul am spus in ce consta experienta mea personala in domeniul asta. Am discutat cu Ovidiu Vaduvescu care a fost la o gramada de observatoare din Canada pana in America de Sud si din Europa pana in Africa de Sud si acesta ne-a marturisit (eram mai multi la acea intalnire) ca nu a pus ochiul la nici un ocular pentru ca pur si simplu nimeni nu se uita prin ocular, pentru ca nici nu exista ocular la marile telescoape ci doar tot felul de alte instrumente atasate de la camera CCD pana la spectrofotometre. Dar promit ca prima data cand ma duc la Pic du Midi sau Kitt Peak sau Cello Paranal o sa-mi iau un set de oculare cu mine si o sa scot toate boarfele alora din focar si o sa ma instalez eu cu ocularele mele :lol: