----------------------------------- Catalin Fus 27 Mai 2009 22:49 ----------------------------------- ...eu cred ca s'ar fi ajuns la o concluzie corecta daca nu va aruncati la tot felul de impresii si idei aiurite. In primul rind topicul deschis corect a fost 'murdarit' instant cind s'au facut afirmatii deplasate despre telescopul de 1m al unuia dintre cei mai recunoscuti slefuitori de oglinzi din lume. marius78 - daca omul ala nu stie sa faca oglinzi si crezi ca are nevoie de idei in privinta diam/grosime...te inseli. La fel si daca tu crezi ca s'a falit cu dobsonul fara sa aiba nush ce rezultate....deja afirmatia aia nici nu o mai incadrez. vorba multa... in al doilea rind am construit telescop de 24.5'' adica 622mm si m'am uitat cu el la Luna si la Jupiter si ceva obiecte DS. Cu Luna....sigur n'am orbit ca va scriu mesajul iar la planete sau deep sky, chiar din oras se vedea diferenta fata de celalalt telescop al meu de 13.1'' adica 332mm. Doru, vad ca foarte multa lume face confuzii in privinta astronomilor profesionisti. Ei sint motorul pentru cercetare in domeniul astronomiei DAR nu sint nici pe departe autoritati in domeniul astronomiei VIZUALE despre care tot va intzepati pe aici pe forum/topic. Eu am facut remarca aia simplu....daca nu stii ceva sigur, nu trage concluzii sau da verdicte rapid ca SIGUR nu e metoda corecta. Am 'cunostinte' destul de solide ca tot ceea ce am scris in interventia anterioara e 100% adevarat si se poate observa vizual prin telescoape mari. Daca intrebi un astronom profesionist...in mod sigur s'ar putea sa treaca cu vederea aspectul asta pentru ca pe cei mai multi ii intereseaza cercetarea si asta implica foaaaarte mult imagini luate pe CCD mari si foarte mari in diferite spectre. Exemplul cu Ovidiu Vaduvescu nu e valabil ca atare..cum nu mi se pare evident un exemplu similar cum ca un astronom profesionist poate evalua un telescop mai bine decit unul amator cu experienta pe vizual. Lucrurile sint diferite si nu e cazul sa le confundam. Eu unul, daca as avea resursele necesare si locul de observatii corect, mi'as construi fara sa ezit un telescop mamut si m'as uita prin el cit mai mult ... succes!