----------------------------------- Doru Dragan 28 Mai 2009 09:21 ----------------------------------- Eu am o oarecare idee despre teoria optica ce sta la baza afirmatiei "instrumentele mari dau mai mult de cat poate vedea ochiul". Din cate stiu eu este vorba despre pupila si despre cat se poate deschide ea. Este vorba despre faptul ca ochiul nu este nici film si nici CCD (CMOS) pentru a putea avea o suprafata oricat de mare. Ochiul uman este atat cat este (unii ar zice "cat ni l-a dat Dumnezeu" :)). Asta face ca de la un anumit diametru in sus ochiul sa nu mai poata sa vada imaginea data de telescopul respectiv in totalitate. Este vorba evident si de alti parametri cum ar fi lungimea focarului. Nu cred ca vorbim aici despre un telescop de 1 m si focar de 10 m :) Este vorba aici si despre ce fel de oculare ar fi nevoie la un asemenea telescop. Dar cred ca mult mai precis (eventual cu cifre concrete) ar putea sa spuna despre toate astea Zoth daca se straduie putin sa fie mult mai clar :D