----------------------------------- Mircea Pteancu 07 Iun 2009 17:09 ----------------------------------- Am cautat din curiozitate ce telescoape mari sunt puse la dispozitia publicului ,a astronomilor amatori, pentru efectuarea de observatii.La linkul de mai jos este descrisa observarea printr-un telescop de 2,1 metri ,de catre membrii unui grup de astronomi amatori a lui ''Xena'',cu numele oficial de 2003UB313.Xena ar putea fi considerata ''a zecea planeta'' a sistemului solar,asta daca Pluto ar fi ramas a noua. http://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=19069 Trei dintre telescoapele McDonald ,cel mentionat de 2,1 metri,un altul de 2,7 metri si unul de 0,9 metri,au posibilitatea atasarii de oculare si sunt oferite lunar pentru observatii publice,spre deosebire de marea majoritate a marilor telescoape unde lucreaza niste oameni tot atat de pasionati de ceea ce fac precum acarul Ilie.Remarcati uimirea unuia din amploaiatii observatorului cu referire la pasiunea (de neinteles pentru el) a astronomilor amatori pentru observarea cerului.Intr-un mod voalat el zice '' numai unor tampiti ca voi la poate placea chestia asta plictisitoare pe care eu o fac de musai''.Nu este singurul,si pe plaiurile mioritice discipolii ''astronomilor consacrati'' (care adica sunt platiti pentru asta de catre cei care habar n-au ce-o fi aia Astronomia) se nimeresc sa fie fiicele acestor ''savanti'' care nu stiu cat s-or fi pricepand la stiinta, dar la ''organizat'' concursuri de ocuparea posturilor se pricep.Mircea PS1-Pitecantropu' stai cuminte si chinuieste-ti mai departe neuronul unic despre cum poti sa-ti torni oglinda de 1 metru,incearca prin cioplire din silex,tre sa ai mult material la dispozitie in caverna ta! PS2-Xena este de cinci milioane de ori mai putin stralucitoare decat Polaris asa ca nu a orbit nimeni si nici despre vreo basca suflata din cap nu pomeneste articolul! :lol: