----------------------------------- mak 03 Iul 2009 07:14 ----------------------------------- @ zoth: pai de ce n-ai spus asa de la inceput, ca puteam sa scriu din prima ca e de 80%, eventual mai puneam de la mine si ca s-a dezmembrat de la prima folosire :lol: :lol: :lol: . Si eu m-am gandit la mak-ul de 150. Nu m-am uitat prin el, dar din ce am citit chiar e un instrument bun. N-am ramas la el datorita faptului ca diferenta de apertura fata de mak-ul meu e mica. Referitor la mak-ul de 180, sa stii ca C8-ul e mai mare (ca dimensiuni exterioare), dar e mai usor (are vreo 5kg). Ca idee, C8-ul are diametrul exterior maxim de 235mm, si lungime cam de vreo 450-460mm. Inainte sa-l cumpar, ca sa-mi fac o idee despre dimensiuni, mi-am facut un cilindru de carton cu dimensiunile de mai sus, datorita experientelor de pana atunci legate de achizitionarea de echipamente astronomice. Tot ce am cumparat arata mai mare pe viu decat in poze. @ Octavian Stanescu: majoritatea datelor de acolo sunt corecte, dar toata lumea incearca sa faca obstructia centrala cat mai mica in specificatii, punand diametrul oglinzii secundare si nu diametrul suportului de montare al acesteia (care da diametrul maxim al obstructiei, cel putin asa cum o inteleg eu). Sigur, diferenta e mica (63,5mm fata de 66 cat am masurat eu). Eu as prefera sa spuna "pe bune" cat e; vazand chestii de genul asta ma face sa ma gandesc ca ascund ceva.