----------------------------------- Emil 05 Aug 2009 10:06 ----------------------------------- Salut, pentru reducerea acestui joc se pot utiliza niste suruburi cu varf rotunjit (obligatoriu) fixate de-a lungului tubului focusorului insa acest lucru implica gaurirea si filetarea tubului port focusor. Sunt pe punctul de a face astest lucru la un focusor rack & pinion de pe SN-ul de 10" de la Meade insa cand anume se va pretrece ghidusia nu am idee ca nevasta e tare harnica la impartit comenzi (mai ales ca am renovat partial casa asa ca are idei mari de tot :oops: ). Dar ca idee suruburile trebuie sa se afle pe partea opusa a cremalierei la focusoarele rack and pinion respectiv pe partea opusa tijei de angrenaj la Crayford. Ideea este teoretica pentru ca mi-a trecut asa prin cap (si nu un glont) si poate ar fi mai bine sa asteptati niste rezultate inainte de a incepe sa macelariti un focusor. As putea sa incerc pe o luneta care zace pe undeva (vechea luneta de ghidaj 70/700)... Numai bine Emil