----------------------------------- Emil 05 Aug 2009 11:15 ----------------------------------- Salut, Mircea: multumesc de observatie, nu m-am gandit la acest lucru insa am sa il iau in considerare. Valy: partea cu centrarea pe mine m-a sare, nu am mai pus ochiul pe ocular de foarte multa vreme doar CCD. Ideea de baza era montarea de suruburi de fixare apoi reglajul lor sa se faca pe stea. Varful rotunjit l-am gandit pentru a nu afecta suprafata tubului in momentul in care se preseaza iar presiunea aplicata trebuie sa fie suficient de mare pentru a mentine tubul in pozitia corecta indiferent de pozitia tubului adica atat intra cat si extrafocal dar suficient de mica pentru a permite rularea tubului - pasarea malai viseaza? :-). Oricum am sa incerc sa vad daca ideea este viabila si va tin oricum la curent cu rezultatele, teoretic ar fi vorba de 4 gauri filetate si 4 suruburi deci nici o problema de home made facut singur he he he. Pentru tuburi din plastic cred ca se pot folosi ca portsuruburi acele bratari de metal pentru furtunuri (estetica nu ma intereseaza). Numai bine Emil