----------------------------------- Doru Dragan 10 Aug 2006 09:03 ----------------------------------- Dar n-aș vrea ca acest subiect să fie eclipsat de problema sexului. Daca "n-ai vrea ca acest subiect sa fie eclipsat de problema sexului" atunci de ce problema sexului ocupa cel mai mult spatiu in postul tau? :P Postul tau Abel e absurd si aberant in cea mai mare parte dar, what the hell, daca pe SF nu se admite, atunci unde? Ma tenta sa iau fiecare punct si sa-l ciopartesc asa cum probabil v-ati obisnuit din partea mea dar am abandonat cand mi-am dat seama de dimensiunile aberatiilor. Lucia la cei 17 ani marturisiti are mai multa maturitate, adancime in ceea ce spune. Si acum, all time favourite, SEX. Abel tu esti de vina ca ai deschis cutia Pandorei :wink: Sexul este al doilea instinct ca forta dupa cel de supravietuire a individului. De fapt, daca ar fi sa teoretizam si in acest domeniu, face parte tot din grupa instinctelor de supravietuire si anume a speciei. Lucia nu-ti fa probleme, toti am trecut prin framantarile de la varsta ta, varsta critica, varsta tranzitiei de la copilarie la maturitate. Asa cum probabil stii din fizica, procesele de tranzitie sunt procese critice. Sexul viitorului e una din marile probleme cu care se confrunta omenirea si cred c-ar merita chiar un topic separat. Cred ca la acest moment s-a depasit teoria lui Malthust (parca-l chema) si nimeni nu mai e ingrijorat doar de faptul ca populatia pamantului va creste pana nu vom mai avea ce manca. Dupa parerea mea problema mai grava e scaderea natalitatii in zonele dezvoltate. Se pare ca pe masura ce creste nivelul de dezvoltare si civilizatie omul e tot mai putin capabil de reproducere. Nu mai vrea sau nu mai poate? Presupunand ca lucrurile vor merge bine adica spre dezvoltare si civilizatie e de presupus ca populatia va scadea ingijorator.