----------------------------------- stelaru 11 Aug 2006 10:19 ----------------------------------- Johm Wiley - arhitectul american "pionier" al arhitecturii "verzi", spunea ca nu avem in minte ca de fapt viata reprezinta doar un accident, favorizat de o intimplare-de un fericit concurs de imprejurarui ( :lol: ) care a facut posibila aparatia vietii si apoi- a vietii constiente. Pe aceeasi linie, rezulta ca unul din lucrurile pe care NU le stim despre viitor este ... intinderea sa temporala! Revin totushi asupra necesitatii separatrii timpului subiectiv de cel obiectiv. Adica, daca vorbim despre viitorul PERCEPTIBIL (imi pare rau pentru majuscule, nu strig, dar am obervat ca nu functioneaza bold italic, underline din bara de comenzi, asha ca nu am cum sublinia ceva altfel decit cu majuscule)- atunci consideratiitle tehnologice cred ca ar trebui dublate intr-addevar de cele sociale. Problema sexului - spre exemplu- are nu daor o dimensiune biologica si economica ci si una culturala, mai mult- shi aia diferita funcite de momentul istoric. Imi place sa cred ca omul viitorului va fi mult ma ..."cerebral" fata de cel de astazi. Ca nu tehnica il va deosebi de mine, ci felul in care va percepe viata.