
-----------------------------------
Stanescu Octavian
01 Oct 2009 10:36


-----------------------------------
Iarasi spun ca nu e nevoie de dizpozitive pentru colimare.
pentru primara te pui in fata telescopului si te indepartezi pana vezi umbra secundarei vazuta prin primara si cand are acelasi diametru cu cea reala vazuta pe lama , le suprapui  vizual si vezi daca e in centrul primarei .Apoi te uiti fara ocular prin focuser si vezi daca secundara sau totul e concentric. Apoi incerci pe o stea mai puternica Vega , Arcturus .
Daca nu reusesti vi cu el la Timisoara si ti-l colimez pe interferometru :wink:
