
-----------------------------------
alexconu
04 Iul 2005 00:26


-----------------------------------
Ambele telescoape fac parte din categoria "junk scopes" cum e denumita de amatorii americani, termen care s-a incetatenit si printre amatorii romani. Adica sunt telescoape bune de aruncat la gunoi sau daca vrei sa te uiti in balcounul vecinului. Pentru a face astronomie cat de cat serioasa sunt cvasi-inutilizabile. Ocularele sunt proaste, montura este foarte subreda, obiectivul este de asemenea indoielnic. Ce-i drept poti avea norocum sa nimeresti un obiectiv mai bine facut, poti cumpara alte oculare si imbunatati un pic montura. Atunci instrumentul va fi un pic mai performant decat versiunea anterioara. Dar si in acest stadiu de evolutie, vei putea afce doar observatii la luna si soare (numai cu filtru!!!) In rest nu zic ca luneta e inutilizabila, dar probabil in 2 luni de observatii ii vei atinge limitele (cel putin asa li s-a intamplat altor amatori care au inceput cu un asemenea instrument si s-au tinut de treaba). Ca prim instrument eu ti-as recomanda un telescop de 114mm diametru. E mai scump evident, dar si calitatea e superioara. Plus ca ti-l poti construi foarte usor in casa daca ai oglinzile. Cer senin!
