----------------------------------- stelaru 13 Aug 2006 00:38 ----------------------------------- Vorbim de societate umana si de viitorul ei a.c. cunostintele invatate de o generatie pot fi (si sunt) transmise gener urm altfel decit prin modificari genetice sau prin pasarea unor comportamente ce urmeaza sa se transforme in instincte... Succesul unei specii este insa legat de un compozit: reproducere, cresteer-productivitate etc. In linii mari, specia are @suuces@ -adica un viitor-daca partea ei de consum din resurse partajate excede partea altor specii. Speciatia este o alta cale de viitor. Desprindera prin izolare reproductiva- (sau orice alte teori doriti) conduce la o alta specie (cu sau farasupravietuirea-cel putin un timp ) aramurii initiale. Formarea viitorului la individ, in limitele vietii sale tine de filosofi, pshiologie. Dar e ceva mult prea complicat shi inca-din ce stiu eu-inca nefixat ca teorie. Dar e tot un viitor! Atit cat pot eu sa judec, shi fara a avea totushi argumente, cred ca vom asista la o speciatie umana in mai putin de 40,000 ani. Parerea mea... :lol: