----------------------------------- bakunin99 13 Aug 2006 22:30 ----------------------------------- Hai sa va zic eu altceva .. ca nu am stat sa citesc threadul asta plin de fantasme si aiureli (desi e la SF, admit :) ) . Oamenii au calitati foarte proaste de a prevede viitorul. Sa va dau exemple practice: in anii 50 - 60 se credea ca in anul 2000: - turismul spatial pe luna va fi ceva banal - vom avea baze pe luna - vor fi vindecate cancerul si alte boli grave prin metode genetice Nimic din acestea nu s-a intamplat. In schimb nimeni nu a prevazut dezvoltarea exploziva a computerelor si tehnologiei informatiei. Din perspectiva de atunci computerele tot niste frigidere care scoteau la imprimanta erau si in anul 2000. Codul genetic a fost citit integral .. si ? Nu a folosit la nimic pentru ca simpla secventa de baze nu inseamna atat de mult cat se credea. Terapiile genetice? Exista, dar sunt aplicabile doar in bolii extrem de rare, si cu rezultate modeste. Apropo, ce am precizat mai sus erau prevederi ale expertilor, nu ce credeau oamenii obisnuiti. Chiar si maicamea era convinsa ca va calatorii pe luna in anul 2000 ... Ce inseamna asta? Ca nu puteti visa? Ba da .. dar cu grija ;)