
-----------------------------------
Laurentiu
30 Apr 2010 09:23


-----------------------------------
Arata fain  :) 

Subscriu la cele spuse de neox ref. la focuser. Pentru un cautator este neimportant - odata ce ai gasit pozitia de focus, nu iti mai bati capul cu el pentru ca la cautator nu schimbi oculare. De asemenea, celula care sa permita colimarea este "overkill" si la fel este si orice efort exagerat de mare de a rezolva problema luminii parazite (nu cred ca vrei sa faci observatii la Luna prin cautator cat timp ai un instrument cu focala si diametru mai mari iar la alte obiecte nu vei avea niciodata probleme de acest gen). 

In fond si la urma urmei cautatorul e necesar pentru a... cauta obiectele ceresti, nu pentru observatii.

In ultimul timp, de cand cu aparitia pe la noi a laserului verde, chiar am inceput sa ma indoiesc serios de utilitatea cautatorului optic.
