----------------------------------- admin 14 Aug 2010 23:32 ----------------------------------- Am urmarit aceste programe, conduse de d-l Tercu, pe parcursul implementarii lor si tin sa apreciez motivatia si energia de care s-a dat dovata pentru a le duce la bun sfarsit. Felicitari pentru realizari! Discutia pe marginea finantarii din fonduri europene mi se pare cel putin bizara. Pe langa natura proiectelor (Planetariu cat si Observator), care sunt convins ca este apreciata de catre toti membrii forumului, faptul ca acestea au fost implementate cu sponsorizari si in mare parte cu fonduri europene ar trebuie sa fie un motiv in plus pentru a felicita promotorii acestor proiecte. Romania, ca membru EU, este eligibila pentru un munte de bani (cateva miliarde bune de euro), pe care din pacate nu este in stare sa ii cheltuiasca. Problema Romaniei vis-a-vis de fondurile structurale europene este ca desi banii europeni sunt in mare marte atrasi, prin proiecte ambitioase sau nu, acestia nu sunt insa cheltuiti efectiv. Rata de absorbtie este teribil de mica. Implementarea proiectelor de la Galati este astfel de apreciat. Relativ la dotarea si scopul Observatorului, intr-adevar echipamentul este de invidiat si este probabil dpdv al capacitatii si performantei tehnice peste nivelul actiunilor desfasurate la observator pana acum. Inteleg ca Observatorul este folosit in principal in scop educativ, acesta fiind obiectivul principal pentru care proiectul a fost implementat. Inteleg de asemenea ca exista intentii si deschidere din partea Observatorului de a colabora cu astronomi, profesionisti sau amatori, pentru beneficia de pe urmele performantei echipamentului din dotare. Acesta este un lucru bun. In ciuda aprecierilor, mentionate anterior, am sa inchei totusi cu o nota critica. Dupa ce s-au investit 85 000€ in Observator si 200 000€ in Planetariu (sper ca am inteles bine sumele), prezenta online a Complexului Muzeal de Stiintele Naturii lasa de dorit. Cu o investitie minima pentru un site web cel putin modest, Observatorul si Planetariul ar putea prezenta publicului cel putin programul si rezultatele la zi. Publicarea din cand in cand a unui anunt pe forum cu programul Observatorului si Planetariului sau postarea unor linkuri catre photobucket poate ca nu este o metoda efectiva si eficienta. D-le Tercu poate veti lua in considerare crearea unui site dedicat. Totusi suntem in epoca Internetului... De asemenea daca doriti promovarea activitatii dvs pe siteul nostru, sub forma de bannere, articole, programe, etc va rog sa ma contactati pe email sau PM. Mult succes in continuare!