
-----------------------------------
Teo
24 Apr 2011 20:30


-----------------------------------
Salut !
Nu cumva ai pus ocularul fara prisma zenitala ?
E posibil ca focuserul sa nu iasa suficient in afara pentru a lucra fara acea oglinda/prisma zenitala.
E foarte simplu. Monteaza intai prisma( oglinda aceea ) la luneta apoi in capatul liber "infige" ocularul, de preferat cel cu focala cea mai mare : 25 mm.  Apoi indreapta luneta spre ceva terestru ziua sau noaptea spre Luna apoi priveste prin ea. In timp ce privesti focuseaza invartind de rotitele focuserului. Te joci cu focuserul pana intra de tot in luneta sau pana iese de tot in afara ( ajunge la un opritor ) dar nu iei ochiul de la ocular. Pe undeva pe la jumate ar trebui sa incepi sa vezi clar.
ATENTIE ! SA NU PRIVESTI NICIODATA SOARELE FARA FILTRE ADECVATE !
Testele fa-le pe Luna sau pe obiecte terestre.
LASA FILTRUL LUNAR PE MAI TARZIU ! Acum incearca sa focusezi o imagine clara fara filtre !
Apropo. Ce oculare ai ? Ce scrie pe ele ?
