
-----------------------------------
saiph
20 Mai 2011 15:38

Re:
-----------------------------------
Pai e simplu:

- daca ai mult de calatorit si nu ai foarte mari pretentii (nu vrei astro-foto la DSO, nu te deranjeaza sa astepti dupa oglinda sa se aclimatizeze, nu vrei sa vezi neaparat detalii spectaculoase la obiectele accesibile aperturii etc) - alegi optiunea 1

- daca vrei doar un instrument prin care sa vezi ceva de la balcon, sau daca ai filtre potrivite sa-l folosesti si la altceva decat la spionatul vecinelor la claritate HD  :D  - alegi optiunea 3

- daca tii la detaliile pe care le vezi si nu te intereseaza spatiul ocupat de instrument (la transport sau la depozitare) si pasiunea e suficient de vie cat sa te inveti cu urmarirea obiectelor dupa 2 axe si vizare "dupa colt" - clar alegi optiunea 2.


Sincer, mie imi plac 1 si 3. Dar in astro conteaza marimea - si nu doar ca sa impresioneze ;)



Cer senin!
