
-----------------------------------
Abel Cavași
20 Sep 2006 10:51


-----------------------------------
 Intradevar, in Univers nu pot exista o infinitate de galaxii.  Acceptarea ideii de infinitate a numarului de galaxii existente in Univers este sinonima cu acceptarea ideii de simetrie fizica a Universului.

Ideea de simetria Fizica este sinonima cu ideea de non-existenta a interactiei etc...
Iacob, încercarea ta de a dovedi că în Univers nu există un număr infinit de galaxii promite a fi foarte interesantă. De aceea mi-ar plăcea să știu de ce crezi tu că simetria implică imposibilitatea existenței interacției. Eu cred, dimpotrivă, că interacția se datorează TOCMAI tendinței naturii de a respecta simetriile. De exemplu, pentru ca impulsul să fie conservat (deci pentru a se respecta simetria la translație), natura introduce pe lângă acțiune ȘI REACȚIUNEA! Ori asta înseamnă multă simetrie!
