
-----------------------------------
ZENDOW
16 Aug 2011 20:05

Ocular
-----------------------------------
La ocularul de 35 cu telescopul tau o sa ai pupila de iesire de 7mm si cred ca o parte din lumina o s-o  pierzi! O pupila de 6mm este mai potrivita chiar daca esti destul de tanar, deci mai degraba un ocular de 30, maxim 32 cum recomanda Mircea mai sus. Cea mai comoda pupila de iesire o recomanda cineva ca fiind sub 3mm, dar pentru camp larg merita sa te fortezi un pic. Poti obtine un camp mai bun daca iei un ocular cu un camp vizual mai mare (60,68,82 grd.), dar cu efort finaciar pe masura!
