----------------------------------- Spencer 23 Sep 2005 14:02 ----------------------------------- Eh, aici este problema - viteza luminii este viteza limita pt spatiul nostru. Ca tot suntem la sectiunea sf, as putea spune ca solutia ar fi un motor fotonic sau unul tahionic sau vectorul warp.. hey Scotty, ajuta-ma As mai putea spune(desigur revenind cu picioarele pe pamant) ca daca am avea un mijloc sau ceva prin care am curba spatiul... Mai pe inteles: Daca avem suprafata plana a unui lac: si nu vedem altceva in afara de ea. Si sa zicem ca la un moment dat apare un scafandru, un peste sau mai stiu eu ce care iese din apa. Ce am zice noi atunci? Am zice ca : Ia uite minune, acesta a iesit din nimic. A aparut pur si simplu. Acum o secunda era aici, apoi a disparut si a aparut in alt loc. Eh, daca nu am sti in lume nimic in afara de suprafata acestui .. lac, ar aparea intrebarea fireasca - unde a disparut omul, pestele sau mai stiu eu ce in intervalul de timp dintre cele doua aparitii? Si ce este spatiul misterios in care a disparut? Poate ca si spatiul nostru poseda o dimensiune (suplimentara) care ne-ar da posibilitatea sa disparem si sa aparem unde vrem noi? Cum crezi scotty?