
-----------------------------------
Mihai F. Dinu
19 Oct 2011 22:10

Constru&amp;#539;ie trepied
-----------------------------------
Având în vedere cele constatate de mine &#537;i sfaturile voastre, vă mul&#539;umesc pentru asta, &#537;i având greutatea excesivă ( efectiv sim&#539;i coloana nasol când o cari pe scări) m-am decis să folosesc numai hubul &#537;i flan&#537;ele de sus ca &#537;i montură alt-azimutală &#537;i să pun picioare de DurAl. Am anticipat asta &#537;i pot să spun că nu a fost deloc o surpriză. Am făcut construc&#539;ia cu axele a&#537;a pentru că a fost mai mult pe degeaba &#537;i a trebuit să fac compromisuri. &#536;tiu foarte bine că trebuie să fie portabilă, u&#537;or manevabilă &#537;i pentru telescoape mari, diametre mari de axe. Asta e, calul de dar nu se caută la din&#539;i. În continuare pentru monuta alt-azimutală îmi iau un newton de 150 mm parabolizată sky-watcher. Poze de jos poate fi exemplificativă. La aceea pun picioare de dur-al.
