----------------------------------- Tercu Jan Ovidiu 13 Mar 2012 17:27 Observarea tranzitului exoplanetei HAT-P-27/WASP-40 b ----------------------------------- Salut! In dimineata zilei de 8 martie, impreuna cu Alexandru Dumitriu, membru al Astroclubului “Calin Popovici” am observat tranzitul exoplanetei HAT-P-27/WASP-40 b la Observatorul astronomic al Complexului Muzeal de Stiintele Naturii Galati. Pentru aceasta observatie am utilizat telescopul RC 16”, camera CCD SBIG STL-6303 si filtru R pentru fotometrie, facand cadre calibrate cu expuneri de cate 60 secunde fiecare. Am observat exoplaneta prin metoda tranzitului: in momentul in care o planeta trece printre stea si observator, o mica parte din lumina stelei este obstructionata de planeta si astfel stralucirea stelei scade. Astfel se produce o "mini-eclipsa" a stelei, iar scaderea de stralucire este inregistrata pe un grafic care se numeste curba de lumina. Pentru analiza celor 100 de puncte de date am folosit softul MUNIWIN. Steaua in cauza este situata in constelatia Fecioara, are o magnitudine vizuala de 12.2 si se afla la o distanta de 665 ani-lumina fata de noi. Planeta HAT-P-27/WASP-40 b orbiteaza o stea putin mai mica decat Soarele o data la 3 zile. Aceasta planeta face parte din clasa de planete denumita "jupiteruri fierbinti"; in cazul observat de noi, planeta are diametrul cat al planetei Jupiter din sistemul nostru solar, dar o masa mult mai mica, doar 66% din masa lui Jupiter; Planeta orbiteaza steaua mama la o distanta foarte mica, la doar 6 milioane de km distanta fata de suprafata stelei; ca o comparatie, cea mai apropiata planeta de Soare in sistemul nostru solar, Mercur, orbiteaza la o distanta medie de aproximativ 10 ori mai mare. Aceasta apropiere fata de astru contribuie la diametrul mare al planetei, atmosfera ei dilatandu-se datorita caldurii intense emanate de stea, temperatura depasind 450 grade Celsius, peste punctul de topire al plumbului. Cu aceasta ocazie, ne-am alaturat comunitatii internationale de observatori de tranzite de exoplanete, coordonata de catre Societatea Astronomica din Cehia: http://var2.astro.cz/ETD/index.php Curba noastra de lumina, impreuna cu mai multe detalii tehnice despre tranzit sunt la urmatorul link: http://var2.astro.cz/EN/tresca/transit-detail.php?id=1331325535