
-----------------------------------
Laurentiu
27 Mar 2012 14:30


-----------------------------------
Monturile goto sunt extraordinare, formidabile si, in acelasi timp, fantastice dar sunt complet inutile fara o aliniere polara buna. 

In plus sunt si scumpe (si nu vad vreo sansa sa se ieftineasca atat timp cat pretul mainii de lucru in China continua sa creasca :roll: ).

Dar, bineinteles ca si eu vreau o montura goto. 

E buna pentru cautat obiecte slab luminoase (pentru astrofoto dar nu numai) si... e cea mai practica metoda de a termina Maratonul Messier inaintea celorlalti  :oops:
