----------------------------------- starbuck 10 Apr 2012 13:33 ----------------------------------- Da, am inteles problema dar raspunsul este orice altceva decat simplu. Eliminand varianta beligeranta (presupunand ca am avea o sansa) am eu asa un feeling ca numai mass-media va rezolva problema sau cel putin va avea un rol foarte important. Cel putin la cate cazuri de semnalari OZN au fost raportate numai in SUA, acolo cu siguranta vor zice: "In sfarsit !". Apoi vor fi intrebati de scopul, durata vizitei si ce au de vanzare :). La modul serios acum, ca orice soc (pentru ca va fi cu siguranta un soc) va trece prin cele patru etape clasice: socul propriu-zis, negarea, furia si acceptarea. Poate ca omenirea va trebui pregatita exact pentru aceste etape. Cum anume ? E peste puterile oricaruia sa speculeze tactici si strategii pe seama a ceva total necunoscut. Poate ca va fi o strategie elaborata din mers pe masura evolutiei contactului, nu stiu. In mod cert, matematica va sta la baza limbajului de comunicare.