----------------------------------- Laurentiu 10 Apr 2012 14:26 ----------------------------------- Neutrinii sunt, totusi, "cuminti" (am citit recent ca ar fi descoperit sursa problemei iar conducatorul echipei de oameni de stiinta care se ocupa de proiect si-a prezentat demisia). La intrebarea "este umanitatea pregatita pentru un eventual contact cu o civilizatie extraterestra ?" raspunsul, dupa mine, trebuie nuantat. Unii ar pretinde ca stiau deja, de multa vreme, ca exista (a se vedea adeptii teoriei originii extraterestre a fenomenului OZN), dar ca totul a fost musamalizat de autoritati. Altii (ma numar printre ei) accepta implicit ca trebuie sa existe viata si prin alte locuri, chiar daca pana acum nu au fost prezentate dovezi. Cred ca o confirmare a acestei "banuieli" nu va genera probleme majore dpdv prihologic si sociologic. Altii, in schimb, s-ar putea sa aiba un soc cultural. Aici cred ca ii putem incadra pe adeptii exagerat de zelosi ai unor religii de tip antropocentric. Alternativ, acestia ar putea sa nege din start ca descoperirea ar fi reala si ar pune-o pe seama Necuratului care-i ispiteste pe pacatosi. Dupa parerea mea, "contactul" (sau mai precis detectia) nu se va realiza "fata-n-fata" ci numai pe calea comunicatiilor la (foarte mare) distanta, asa ca nu imi fac probleme cu privire la o eventuala "invazie" care tine doar de domeniul SF-ului. Si sper sa nu ma insel pentru ca nu ma prea incanta ideea de a intarzia dimineata la serviciu pentru ca, dintr-o data, traficul a devenit inca si mai aglomerat :P