----------------------------------- SorinT 11 Apr 2012 16:43 ----------------------------------- Intervin si eu cu o nota (scurta): se tot vorbeste despre "contacte cu civilizatii extra-terestre", ce facem, cum comunicam samd dar se omite o mica "mare" problema. Comunicarea, pe care o cunoastem noi, este rezultatul evolutiei intr-un spatiu mic (pamantul, ca si planeta) a speciei umane si ne-a ajutat in competita cu alte specii (vorbind grosier). Daca stam stramb si gandim drept, observam ca noi, de fapt, nu putem comunica eficient cu nicio alta specie de pe pamant. Ba mai mult, cu cat specia respectiva este mai indepartata dpdv evolutiv, cu atat devine mai dificil sa intelegem pana si comportamentul ei. Sa luam in consideratie un aspect cat se poate de banal: simpatia/antipatia fata de alte specii de animale nu este neaparat legata de pericolul pe care l-ar putea pune ci mai degraba de relatia de inrudire cu noi. Avem o atractie mare pentru mamifere (pisici, caini, tigri etc.. deoarece sunt efectiv inrudite cu noi) si o antipatie mare fata de speciile mai indepartate (paianjeni, gandaci, serpi). Comunicarea, implicit, devine din ce in ce mai greoaie. Cum am reactiona in fata unei specii COMPLET diferite (si care ar putea avea un cu totul alt substrat biochimic?). Cum putem noi sa ne imaginam macar ca putem comunica cu alte specii, provenind din evolutia in cu totul si cu totul alte conditii, cand noi inca ne miram in fata comportamentului unei familii de albine? O sa imi spuneti ca ele nu sunt specii inteligente. Ei da, in cazul asta ar trebui sa fie chiar mai usor sa comunicam cu ele, dar nu este asa. Asta spune ceva foarte important: comunicarea, asa cum o cunoastem noi, nu ne foloseste decat noua, nu are o componenta (inca) universala. Si, probabil, de aceea cautarile s-au soldat cu esecuri. De ce nu, asa cum spunea Sagan, poate ca unele specii extratereste au nevoie de sute de ani sa spuna o propozitie simpla pe care noi o spunem in 10 secunde. Pur si simplu, nu suntem suficient de obiectivi in intelegerea universului. Si asta este tot un aspect evolutiv, din moment ce expansiunea speciei umane (geo - demografica) a avut si are la baza cunoasterea. Dar, cum extrapolam aceasta cunoastere intr-un mod mult mai obiectiv? Pur si simplu va trebui sa asteptam. Cea mai mare problema a biologiei este demonstrarea universalitatii ei. :twisted: