----------------------------------- SorinT 11 Apr 2012 17:45 ----------------------------------- UFO, aici nu este vorba de a fi de acord sau nu din moment ce lucrurile pe care le-am scris nu au o acoperire stiintifica. Dar, un lucru este sigur, afinitatea fata de anumite specii este puternic corelata cu gradul de inrudire. ai dreptate, educatia are locul ei, dar ea a facut exact invers. De aceea acum am ajuns sa colectionam paianjeni, de ex. Nu cred ca cineva ar dori sa mangaie un paianjen pe cap. Si are sens deoarece "mangaiatul" este tipic mamiferelor terestre, cu radacini in linsul puilor imediat dupa nastere. Oricum, asta e un fapt dovedit de etologii anilor 70-80. Pe de alta parte, raman la parerea ca noi incercam ca comunicam cu alte specii din univers ca si cum am face-o cu semeni de-ai nostri. Asta, deaorece este cel mai simplu, eficient dpdv al costurilor, etc...insa rezultatele nu s-au vazut.De ce oare, paradoxul asta a lui Fermi?!. Ar fi prea usor, sa zicem, scenariul asta: pe o planeta apare viata, se ajunge la inteligenta, apoi la tehnicitate, si, dupa scurt timp, se ia telescopul la manevrat in cautare de unde radio. Pe de alta parte, nici nu as putea propune acum altceva, desi, intr-un fel, lucrez de multi ani intr-un domeniu inrudit. Ne mai gandim. O seara buna, :D