----------------------------------- starbuck 11 Apr 2012 21:16 ----------------------------------- De acord, Sorin, inca suntem limitati in intelegerea deplina a mecanismelor limbajului sau problematica ridicata de paradoxuri. Dar ce te faci daca se va intampla in curand acest contact si umanitatea in materie de diplomatie intergalactica nu este capabila mai mult decat "protocolul Tarzan" ? ( asta ca sa plasez totusi neputinta noastra intr-un context mai academic si inca destul de ironic totodata). In final totul tine de crearea unui precedent si ca orice pionierat prezinta riscurile de rigoare. In legatura cu nivelul special de atasament la care te referi eu as zice ca este exclus din start din moment ce vor exista cu siguranta atatea elemente diferite intre noi si ei incepand posibil chiar cu compozitia chimica si terminand cu psihologia comportamentului. Inca o data, personal nu cred ca afinitatea noastra pentru ei va conta din acest punct de vedere. Sincer, sunt condus doar de intuitie cand spun asta. @UFO Mie mi se pare cumva o scurtatura prea riscanta sa consideri punctul 2) fara intelegerea fie si elementara a punctelor 1) si 3). Eu unul as inversa punctul 2) cu 3) in ordinea importantei.