----------------------------------- IACOB DUMITRU 16 Apr 2012 12:19 ----------------------------------- Dacă Universul este fractal - eu nu mă îndoiesc de asta - atunci ideea că Universul însuși este o minte inteligentă capătă un înțeles similar cu ce presupun că ați avut în vedere. In natura totul este relativ, un retardat putand fi considerat oricand mai inteligent decat alt retardat. Nu stiu ce spune dictionarul in privinta inteligentei si nici nu vreau sa stiu. Pentru mine inteligenta, inainte de toate, este sinonima cu viul, cu vietatea, cu entitatea. Nu de putine ori, in fizica se foloseste notiune de reper, mai mult sau mai putin nemuritor si rece, dar intotdeauna fractal, scopul scuza mijloacele si uneori aceasta stratagema chiar functioneaza. Din punctul meu de vedere, inteligenta, cenusiul si implicit viul are o cu totul alta semnificatie, mai precis are semnificatia nonmecanicului, adica semnificatia erorii de interpretare (nu intamplator se spune ca a gresi este omeneste). Eroarea in determinare trebuie privita ca un fapt, ca un reper, ca aluat al intrergului Univers. Universul se observă pe sine prin ochii celor ce il contemplă. Mai mult decat atat, Universul este numai ochi, Universul este o imensa baie de ochi. Noi însă nu observăm decât o parte din acest Univers. Iar pentru ca partea neobservată de noi, să nu fie in zadar, cu siguranță că alți ochi o contemplă ... în alte spații, în alte timpuri. Deci, există extratereștrii cu conștiință de sine. Observatiile sunt si se bazeaza pe erori de interpretare. Pe de alta parte, un lucru cu totul si cu totul mult mai importan este faptul ca prin eroare de interpretare se poate intelege si a crede. Cu alte cuvinte, credinta este pe cat de omniprezenta tot pe atat de influienta, adica este o caramida de baza a fortelor ce ne dau viata si ne inconjoara. Extraterestrii, daca ar exista, cu siguranta ca ar fi invidiosi pe cei care exprima in cel mai bun inteles al cuvantului slabiciunea, umanul, forma cea mai suava si aparent mai neinsemnata a Universului fizic, forma caruia intreg Universul ii este tributara desigur. Eu până acum am avut vreo 7-8 vise în vis. Fictiunea este traire si implicit realitate, ueori mai dura, atat de dura incat ne face sa impartim lumea in vis si realitate. Cu alte cuvinte, stai linistit, realitatea este tot un vis, este tot o fictiune (viceversa fiind oricand valabila).